Polski bokser roku 2017

Koniec 2017 roku to czas podsumowań. Oto moje typy w kategoriach bokser, walka, nokaut, niespodzianka, rozczarowanie i prospekt roku 2017 w polskim boksie zawodowym.

Bokser roku 2017

Robert Talarek. Pięściarz grupy Silesia Boxing zasługuje na tytuł boksera roku za dwie wspaniałe walki oraz sposób w jaki to osiągnął.

Pierwsza to pokonanie twardego Norberta Dąbrowskiego na Polsat Boxing Night w czerwcu. Popularny „Noras” był po przegranej, ale wyrównanej walce z Eleiderem Alvarazem, numerem 1 federacji WBC w wadze półciężkiej. Tymczasem Talarek bokser wagi średniej, czyli nominalnie dwie wagi niżej zaskoczył Dąbrowskiego nie tylko siłą i precyzją ciosów, ale również i taktyką.

Robert Talarek bardzo dobrze wypadł również w listopadzie pokonując na wyjeździe doświadczonego Franka Haroche’a posyłając faworyta gospodarzy na deski i kończąc pojedynek przed czasem. Wygrana dała mu pas interkontynentalnego mistrza federacji IBO wagi średniej. Pracujący codziennie w kopalni, nie mający sparingów przed walkami, ani sponsorów bokser radził sobie w 2017 r. świetnie!

Walka roku 2017

2017 rok obfitował w stosunku do poprzedniego w wiele ciekawych i emocjonujących starć na polskich ringach. Jednak zdecydowanie postawiłbym na pierwszą walkę Michał Leśniak – Kamil Młodziński. To był boks jakiego chcą kibice kupujący bilet na galę czy siedzący przed telewizorami. Ambicja, wola walki, serce, emocje, intensywność. Wszystko to mogliśmy obserwować podczas gali w Łomiankach.

Michał Leśniak - Kamil Młodziński I w ringu

Panowie na tyle dali wspaniałe widowisko, że Mateusz Borek i Mariusz Grabowski postanowili zorganizować im rewanż z pasem Mistrza Polski w stawce, który również należał do jednej z lepszych walk w tym roku.

Nokaut roku 2017

Polscy zawodnicy zaprezentowali kilka efektownych nokautów w 2017 roku. Najbardziej jednak efektowny był moim zdaniem w walce Michał Syrowatka – Robbie Davies Jr. Polak najpierw sam zapoznał się z deskami, a mimo tego zebrał się w sobie i ciężko znokautował Robbie Daviesa Jr.

Syrowatka - Davies Jr. - wideo nokaut roku

Sytuacja bliźniaczo podobna do walki Głowacki – Huck. Było dramatycznie, przegrana na punkty wisiała w powietrzu, ale wieki hart ducha Michała dał mu wielkie zwycięstwo z pasem WBA Continental w stawce.

Niespodzianka roku 2017

Nie ulega wątpliwości, że na pewno jest nią walka Artur Szpilka – Adam Kownacki. Wielu obserwatorów, ekspertów, również ja sam widziałem w Arturze boksera lepszego, pewniejszego siebie i bardziej doświadczonego. Być może daliśmy się zwieźć medialnemu szumowi jako robił wokół siebie „The Pin”.

Ale chyba nikt nie spodziewał się tak szybkiej deklasacji boksera, który spośród dotychczasowych rywali Deontay’a Wildera dał mistrzowi WBC najcięższą walkę.

Adam Kownacki wygrał w wielkim stylu otwierając sobie brutalnym nokautem drzwi na światowe salony wagi ciężkiej, a Artur musi budować swoją pozycję od nowa. Rozsypała się ona jak domek z kart.

Rozczarowanie roku 2017

Zastanawiałem się długo kogo tutaj umieścić i mimo wszystko wskażę na Krzysztofa Włodarczyka, a raczej na postawienie na niego przez promotorów w World Boxing Super Series.

Wszystkie jego zwycięstwa prowadzące do turnieju cruiserów były szalenie nudne, a finałowy eliminator nie przekonał do bokserskiego zmartwychwstania Diablo. Pojawiły się nawet opinie, że to Noel Gevor wygrał tamtą walkę.

Być może zabrzmi to paradoksalnie to dla tej kategorii, ale Włodarczyk przegrał, bo wszystko na to wskazywało, że przegra. Większy jednak niesmak pozostaje, że promotorzy postawili na zawodnika, który nie podjął z Muratem Gasijewem w ogóle walki zadając znikomą ilość ciosów.

Prospekt roku 2017

W tej kategorii laur dla Mateusza Tryca, który po bogatej karierze amatorskiej rozpoczął w tym roku zawodową przygodę z boksem. Przez te 12 miesięcy wszedł w profesjonalne pięściarstwo z przytupem. 4 walki i 4 zakończone przed czasem.

Warto zwrócić uwagę, że polska waga super średnia ma w końcu silnego zawodnika z solidną bazą umiejętności wyniesionych z boksu olimpijskiego, który nokautuje i daje efektowne walki. To się sprzedaje i kibice to kochają.

Mateusz Tryc i Tomasz Gargula - ogłoszenie werdyktu

Dla mnie istotną również rzeczą zapisaną na plus Mateuszowi jest stała promocja swojej kariery w social media. Jeśli poziom wyników Tryca utrzyma się i będzie szedł w parze z aktywnością medialną mamy w przyszłości idealny materiał na gwiazdę polskiego boksu zawodowego.

Ireneusz Fryszkowski
Zdjęcia: Facebook Roberta Talarka, ringblog.pl

Opublikowane przez: