Nominacje do tytułu Pięściarka Roku 2017

The Boxing Writers Association of America, czyli Związek Bokserskich Dziennikarzy Ameryki po raz pierwszy wybierze najlepszą pięściarkę świata.

Uznane dziennikarskie gremium co roku wybiera najlepszych m.in. w takich kategoriach jak Pięściarz roku, Walka roku, Trener roku, Menadżer roku. Tym razem po raz pierwszy w historii związek postanowił wybrać również najlepszą zawodniczkę w kategorii Pięściarka roku 2017.

Do nagrody zostały nominowane:

Cecilia „First Lady” Braekhus (32-0, 9 KO)

Cecila Braekhus z pasami mistrza świata

Niepokonana norweska multimistrzyni pięciu federacji bokserskich WBC, WBA, WBO, IBF i IBO w kategorii półśredniej w tym roku udanie trzy razy obroniła swoje trofea z uznanymi pięściarkami. Z Klarą Svensson i Ericą Anabellą Farias wygrała jednogłośnie na punkty, a Mikaelę Lauren posłała na deski i wygrała przed czasem.

Jessica „Kika” Chavez (30-4-3, 4 KO)

Jessica Chavez z pasami WBC

Aktualna mistrzyni federacji WBC w wadze muszej. Meksykanka została nominowana za wygranie turnieju jaki ogłosiła federacja WBC w wadze muszej jeszcze w 2016 r. Zwyciężyła w nim pokonując w 2017 r. na punkty z Anę Arrazolę i Esmeraldę Moreno. Warto odnotować, że w tym roku zdetronizowała Braekhus z 1. miejsca na liście P4P według portalu boxrec.com.

Naoko Fujioka (17-2, 7 KO)

Naoko Fujioka z pasami mistrzowskimi

Choć w październiku 2016 r. przegrała właśnie z Jessicą Chavez w walce o pas WBC w wadze muszej, to w 2017 r. zdobyła taki pas federacji WBA i dołożyła 1 grudnia pas wagi lekko muszej federacji WBO. To był jej już 5 tytuł mistrzyni świata w różnych limitach wagowych. We wcześniejszych latach Japonka zdobyła pasy: WBC w wadze słomkowej, WBA w super muszej, WBO w koguciej. Należy tylko przypomnieć, że w tym roku Naoko Fujioka skończyła 42 lata.

Mariana „Barbie” Juarez (47-9-4, 18 KO)

Mariana Juarez z pasami WBC

Na jej walkę w kwietniu z Catherine Phiri, kiedy sięgała po pas federacji WBC wagi koguciej przyszło aż 400 tys. osób. To rekord w historii męskiego i kobiecego pięściarstwa pod względem frekwencji na meczu bokserskim. W 2017 r. 37-letnia Meksykanka zaliczyła jeszcze dwie skuteczne obrony, w tym doskonały dla oka pojedynek z byłą mistrzynią świata Alesią Graf. Portal zajmujący się zawodowym boksem kobiet ThePrizefighters.com wybrał ją najlepszą bokserką roku 2017.

Amanda „The Real Deal” Serrano (34-1-1, 26 KO)

Amanda Serrano mistrzyni w 5 kategoriach wagowych

Multimistrzyni w pięciu kategoriach wagowych. Pięściarka z Porto Rico zdobyła dotychczas pasy mistrzyni świata w wagach koguciej, super koguciej, piórkowej, superpiórkowej i lekkiej. W 2017 r. obroniła dwa razy pas WBO w super koguciej i zdobyła pas WBO w koguciej. Postanowiła przenieść się do MMA, ale wiosną 2018 r. powalczy jeszcze o 6 tytuł w 6 kategorii wagowej. Tym razem w super lekkiej.

Claressa „T-Rex” Shields (4-0, 2 KO)

Claressa Shields z pasami IBF i WBC

Była medalista Igrzysk Olimpijskich rozpoczęła karierę zawodową na koniec 2016 r. Od tamtego czasu Amerykanka wygrała wszystkie cztery pojedynki w tym najważniejszy z Nikki Adler. W starciu z mistrzynią WBC wagi super średniej zdeklasowała rywalkę odbierając jej pas jednocześnie zdobywając wakujący tytuł mistrzyni świata IBF. Shields jest wielką nadzieją na odbudowanie kobiecego boksu. Silna i efektowna gwarantuje emocje w boksie kobiet, który dotychczas ustępował pod względem widowiska boksowi męskiemu.

Katie Taylor (8-0, 4 KO)

Katie Taylor z pasem WBA

Aż 6 pojedynków odnotowała była mistrzyni olimpijska z Irlandii w tym roku, w tym ten najważniejszy z Anahi Esther Sanchez, której odebrała pas mistrzyni świata wagi lekkiej federacji WBA. Na wyróżnienie zasługuje jej postawa w walce z Jessicą McCaskill. To był trudny bój dla Taylor, a nowa mistrzyni znalazła się nawet na moment w opałach. Przetrzymała jednak napór walecznej Amerykanki co potwierdziło tylko jej klasę i wysokie umiejętności bokserskie.

 

Christy Martin Female Fighter of the Year Award

Warto wspomnieć o samej nagrodzie Pięściarki Roku. W tym roku po raz pierwszy zostanie ona przyznana kobietom jako docenienie po latach ich rywalizacji w ringach. Sprzyjającą okolicznością do uhonorowania kobiecego boksu były pozytywne zjawiska w mijającym 2017 roku. Walki kobiet zaczęły pokazywać w przekazie telewizyjnym duże stacje, a wielu znaczących promotorów udostępniło pięściarkom miejsce na kartach swoich gal.

Jak każda nagroda BWAA również tytuł Pięściarka Roku ma swojego patrona. Jest nią pionierka kobiecego boksu Christy Martin (49-7-3, 31 KO) – była mistrzyni świata WBC wagi super półśredniej, której tytuł odebrała Laila Ali, a dziś dzierży go nasza Ewa Piątkowska.

Christy Martin walczyła na zawodowych ringach w latach 1989-2012. Wystąpiła też kilka razy w latach 90. na galach Dona Kinga, na których walkami wieczoru były m.in. pojedynki Mike’a Tysona z Frankiem Bruno czy Evanderem Holyfieldem, co jest uznawane za przełom w historii kobiecego boksu. Znalazła się też na okładce magazynu Sport Illustrated, a w tamtych czasach było to ewenementem.

W tym roku do grona ekspertów, które wyłoni pięściarkę roku spośród nominowanych należą:

  • Thomas Gerbasi – dziennikarz zajmujący się kobiecym boksem w magazynie The Ring
  • Sue Fox – była pięściarka zawodowa, która stworzyła Women’s Boxing Archive Network – bazę wiedzy o boksie kobiet pod adresem www.womenboxing.com i International Women’s Boxing Hall of Fame (IWBHF)
  • David Avila – najlepszy obecnie dziennikarz piszący o boksie kobiet, szef mojego ulubionego portalu o kobiecym boksie ThePrizefighters.com.

Wybór najlepszej pięściarki roku 2017, która otrzyma nagrodę Christy Martin Female Fighter of the Year Award nastąpi na początku 2018 r. Nagroda i uhonorowanie pań w ringu zapewne jeszcze bardziej podniesie prestiż kobiecego boksu.

Źródło: bwaa.org
fot. media społecznościowe zawodniczek

Opublikowane przez: