7 najważniejszych gal boksu na wiosnę w Polsce

Przegląd gal bokserskich w najbliższych trzech miesiącach na krajowym podwórku. Wiele walk, ale i wciąż dużo niewiadomych.

24 lutego, gala Ring Club Professional i Chorten Boxing Production w Poznaniu

Zaczynamy od gali w Poznaniu. Tam promotor Włodzimierz Rzadkiewicz mocno zainwestował w boks, a jego gale nie różnią się pod względem oprawy i promocji od tych najlepszych pokazywanych w stacjach ogólnopolskich. Razem z Dariuszem Snarskim z Chorten Boxing Production postanowili połączyć siły i skonfrontować swoich bokserów.

W walce wieczoru zobaczymy powracającego po porażce Michała Chudeckiego (11-3-2, 3 KO). Jego rywalem będzie Timur Kuzakhmedow (6-0-2, 2 KO). Dariusz Snarski zdradził kiedyś pół żartem, pół serio w jednej z rozmów, że jest to jedyny zawodnik z grupy Chorten Boxing, którego umiejętności bokserskie zauważyła jego żona. Może być ciekawie, bo Ukraińcy są dobrze wyszkoleni technicznie i nawet jak pracują u nas na budowach i tylko przy okazji trenują boks, to i tak sprawiają dużo problemów naszym zawodnikom.

Na tej gali warto też zwrócić uwagę na kolejną walkę Eweliny Pękalskiej (2-0). Rywalka Halima Vunjabei (7-4-1, 4 KO) nie jest znana w świecie boksu, ale przeboksowała cały dystans z mistrzynią WBC Fabianą Bytyqi. To co powinno jednak zainteresować kibiców to styl Pękalskiej. Dobra technika, nienaganna praca nóg i precyzja. Tam nie ma chaosu, klinczu czy nudy. Jeśli plany promotora wobec Eweliny organizacji walk o najwyższe trofea biznesowo się zmaterializują, to czekają nas w przyszłości niemałe emocje sportowe z jej udziałem. (transmisja Polsat Sport)

1 marca, gala Babilon Promotion w Legionowie

Tomasz Babiloński wraca do kultowego dla swojej grupy miejsca od razu z dużą walką. Nadzieja wagi cruiser w Polsce mocno bijący Michał Cieślak (17-0, 11 KO) zmierzy się z doświadczonym Yourim Kalengą (23-5, 16 KO). Niedawny rywal Mateusza Masternaka, z którym przegrał, wyprawę do Polski traktuje ambicjonalnie i przekonuje, że wygrana nad Cieślakiem jest szansę na powrót do czołówki cruiserów na świecie. Dla Cieślaka będzie to najbardziej doświadczony i najbardziej niebezpieczny rywal jak dotychczas. Silny „El Toro” uderza niebezpieczne sierpy. Zobaczymy jak zachowa się Cieślak gdy taki cios dostanie.

Drugim pojedynkiem, który jest bardzo interesujący to starcie Piotr Gudel (9-2-1, 1 KO) – Viktor Kotochigow (7-0, 3 KO). Rywal z Kazachstanu pojedynki wygrywał z zawodnikami o dodatnim rekordzie. Walczył w Chinach, Rosji, Niemczech, Gruzji, więc się nie spali na obcym terenie. Dobre zestawienie gwarantujące nieprzewidywalne zakończenie walki, ale również i wyzwanie dla Polaka, który w ostatnim czasie głośno domagał się dobrych starć. I takie mu słynący z odważnych walk Tomasz Babiloński zagwarantował. (transmisja Polsat Sport)

23 marca, gala Knockout Boxing Night w Łomży

Gala na której w walce wieczoru zobaczymy Krzysztofa „Diablo” Włodarczyka (56-4-1, 39 KO). Niestety, nie wiemy jeszcze z kim, mimo, że do gali pozostało 6 tygodni. Oprócz niego wystąpią również prospekt roku 2018 Fiodor Czerkaszyn (11-0, 7 KO), powracający po kłótni z promotorami Mateusz Tryc (6-0, 5 KO) i wzbudzający sympatię kibiców Przemysław Zyśk (9-0, 3 KO).

Jak zapewnia organizator będą „dodatkowo dwa inne pojedynki – w tym jedna niespodzianka dla fanek i fanów boksu!”.

Warto w tym miejscu zapytać kiedy zobaczymy mistrzynię świata WBC Ewę Piątkowską, która boksuje w tej grupie. Obrona pasa mistrzowskiego to nie tylko okazja do organizacji wielkiego wydarzenia, ale także – w przypadku boksu kobiet – do promocji dyscypliny w szerszej grupie niż tylko standardowej męskiej części kibiców. (transmisja TVP Sport)

29 marca, gala Tymex Boxing Promotion w Dzierżoniowie

Gdy podczas grudniowej gali w Radomiu Mykola Vovk (15-3, 9 KO) wygrywał z Michałem Żeromińskim już w kuluarach kibice mówili, a później pisali w mediach społecznościowych, że teraz Ukrainiec powinien walczyć z Łukaszem Wierzbickim (17-0, 6 KO). Jak Polak poradzi sobie z solidnym technicznie i silnym Ukraińcem? Jak Vovk zaprezentuje się na tle dobrej pracy nóg, szybkości i kontr Wierzbickiego? Przekonamy się o tym w walce wieczoru.

Na tej gali wraca też talent młodego pokolenia Oskar Kapczyński (2-0), który po dwóch szybkich występach na zawodowych ringach w lutym i marcu 2018 r. stracił dokładnie rok. Najpierw pozabokserskie zawirowania z trenerem w środowisku boksu jeleniogórskiego skąd Oskar pochodzi, a później brak ofert sprawiły, że ostatnie 12 miesięcy nie może zaliczyć do udanych. Miejmy nadzieję, że to będzie dla niego nowy początek, bo tamten zakończył się jednak falstartem. (transmisja Polsat Sport)

30 marca, gala Tiger Promotions w Gdańsku

Od końca listopada cicho o tej gali. Aktywność medialną wykazuje tylko grupa Rocky Boxing Promotion, której zawodnicy Nikodem Jeżewski (16-0-1, 9 KO), Kewin Gruchała (3-1, 1 KO) i Maks Miszczenko (3-0, 1 KO) mają tam wystąpić.

W sprawie gwiazdy wieczoru Izu Ugonohu (18-1, 15 KO) cisza. Nie wiemy czy ma już nowego trenera i czy walka z niemieckim Turkiem Ali Eren Demirezenem (10-0, 10 KO) jest ostatecznie potwierdzona. 50 dni do gali, a nie wiadomo kto ma być rywalem Kamila Łaszczyka.

Z dużej chmury jak na razie więc mały deszcz. Szkoda tylko Izu. Czyżby kolejna przygoda, który nie skończy się happy endem? Nie chcemy tego i mamy nadzieję, że Tiger Promotions ruszy na dniach z informacją i promocją gali. (transmisja Polsat Sport)

6 kwietnia, gala MB Promotions w Katowicach

Mateusz Borek od chwili gdy zajął się promotorką gwarantuje jasne i równe zasady dla zawodników, ciekawe zestawienia dla kibiców i co dla nas mediów ważne – pełną informację co, kto, gdzie i kiedy.

Wiemy, że wystąpią na niej Adam Balski (13-0, 8 KO), Robert Parzęczewski (22-1, 15 KO), Damian Jonak (40-0-1, 21 KO) w zaległym pojedynku z Andrew Robinsonem (21-4-1, 6 KO) i Mariusz Wach (33-4, 17 KO). Ogłoszenie rywali dla nich to pewnie kwestia kilku dni.

Na gali pojawi się też po raz ostatni Tomasz Adamek. Czy tylko w garniturze czy jednak w ringu? Andrzej Kostyra już zaapelował do jego żony Doroty, aby oddała mężowi paszport.

Osobiście dodałbym do gali jeszcze Ewę Brodnicką w walce z dobrą rywalką. W interesie zawodniczki i kobiecego boksu w Polsce jest by przeciwniczka była wymagająca, a walka zacięta i emocjonująca. Jeśli rynek rywalek na to nie pozwala, to dobrą walkę dałaby na pewno Karina Kopińska, która walczyła z najlepszymi pięściarkami na świecie. Jej występ w Katowicach gwarantuje rzesze zawsze głośnych i zorganizowanych kibiców grupy Silesia Boxing, którą Karina dumnie reprezentuje. (transmisja Polsat Sport)

27 kwietnia, gala ND Promotion w Starachowicach

Kolejna gala Marcina Najmana, tym razem pod szyldem Boxing Night 15. Mają na niej wystąpić Rafał Jackiewicz, Konrad Dąbrowski, Kamil Łaszczyk, Norbert Dąbrowski, Andrzej Sołdra, Michał Olaś, Adam Koprowski, Piotr Podłucki.

O gali więcej można będzie powiedzieć, gdy zostaną zaprezentowani rywale zawodników. Warto jednak obserwować co się wokół niej dzieje. Popularne jest krytykowanie Marcina Najmana dla zasady, jednak trzeba przyznać, że daje on szansę na zaprezentowanie się zawodnikom, którzy z często niezależnych od siebie powodów nie mają możliwości regularnych walk. (transmisja TVN Turbo)

Ciekawa wiosna przed nami, szczególnie gdy dodamy do krajowych zmagań w tym okresie zagraniczne występy 9 marca Kamila Szeremety i Andrzeja Fonfary oraz 15 czerwca Krzysztofa Głowackiego w turnieju WBSS.

Promotorzy zadeklarowali wysoką jakość walk i przeciwników dla naszych pięściarzy. Będziemy więc mieli w ringu kolejne weryfikacje sportowe, ale i organizacyjne. Miejmy nadzieję, że z korzyścią dla rozwoju polskiego boksu.

Ireneusz Fryszkowski

fot. RingBlog.pl

Opublikowane przez: