Nicola Adams jak Łomaczenko? Będzie ciężko

Dwukrotna złota medalistka olimpijska chce podążać śladami Wasyla Łomaczenki. W sobotę zrobiła ku temu mały kroczek, ale nie zachwyciła.

35-letnia Nicola Adams (5-0, 3 KO) w sobotę o pas tymczasowej mistrzyni świata WBO wagi muszej spotkała się z Isabel Millan (22-5-1, 8 KO). Od początku Adams walczyła na dużym luzie o czym świadczyły m.in. opuszczone ręce. Wyprzedzała ciosy Millan i skutecznie kontrowała, a akcje Meksykanki kwitowała uśmiechem.

Wydawało się, że kontrolowała pojedynek, ale w 5. rundzie tuż na początku zbytnia pewność siebie ją zgubiła, ponieważ gdy tylko źle stanęła, Meksykanka od razu mocnym lewym sierpowym posłała ją na deski. Sędzia uznał jednak, że było to pośliźnięcie i nie wyliczył prawidłowego nokdaunu Brytyjki.

Boks Isabel Millan nie był zbyt finezyjny. Biła często chaotyczne obszerne ciosy wyprowadzane z boku na pograniczu haków i sierpowych. W meksykańskim stylu zostawiała jednak serce w ringu cały czas atakując.

I w tym była metoda. Adams nie mogła przygotować akcji pod nokaut, który zapowiadała przed walką. Od połowy dystansu, kiedy dodatkowo zapoznała się z deskami zaczęła więc bezpiecznie boksować unikając wymian, za to punktując celnymi ciosami w krótkich akcjach prawy prosty i lewy sierpowy. Dodatkowo skutecznie unikała Meksykanki cały czas dążącej do zwarcia dobrze pracując na nogach.

Sędziowie ostatecznie orzekli werdykt 96-94 i 2×97-93 dla Adams, która tym samym zdobyła pas tymczasowej mistrzyni świata federacji WBO w wadze muszej.

Nicola Adams od dawna zapowiada, że chce zdobyć wszystkie pasy wszystkich federacji. Za swój wzór przedstawia Wasyla Łomaczenkę – również dwukrotnego mistrza olimpijskiego. Zarówno przed walką wielokrotnie w wywiadach prasowych jak i tuż po pojedynku powtórzyła, że chce pójść w jego ślady.

Walka z Isabel Millan pokazała, że takie zadanie może być jednak trudne. Rywalki z topu kategorii muszej są naprawdę bardzo dobre. Naoko Fujioka – bardzo silna i precyzyjnie bijąca Japonka, mistrzyni WBA znokautowała Millan, Ibeth Zamora Silva (WBC) – wygrała z nią na punkty nie oddając żadnej rundy.

Pozostaje Arely Mucino – pełnoprawna mistrzyni WBO, bardzo doświadczona Meksykanka, która przegrała tylko z największymi mistrzyniami tej kategorii Avą Knight, Marianą Juarez i Jessicą Chavez.

Na dziś zachowując wszystkie proporcje boksu męskiego i kobiecego Brytyjka nie prezentuje poziomu umiejętności adekwatnego do Wasyla Łomaczenki pozwalającego stwierdzić, że jest w stanie tak szybko i w takim stylu pójść drogą swojego ukraińskiego idola.

Łomaczenko też znalazł się na deskach z Jorge Linaresem, ale później nie dał mu szans. Podobnie stłamsił umiejętnościami wcześniejszych rywali. Adams natomiast nie zrobiła tego z Millan stanowiącą drugi garnitur pięściarek kategorii muszej.

Cała walka Nicola Adams – Isabel Millan. VIDEO!

Stworzenie szansy na zdobycie tytułów daje więc tylko jej promotor Frank Warren. Jeśli walki odbędą się w Wielkiej Brytanii, to przy równych pojedynkach werdykt może pójść w stronę utytułowanej na ringach olimpijskich Nicoli Adams dając jej upragnione pasy. Nie będzie to jednak tak jak w przypadku Łomaczenki niekwestionowane mistrzostwo świata.

Ireneusz Fryszkowski

Opublikowane przez: