Jak pokonać Wildera? Odpowiadają trenerzy i bokserzy

Kibice, którzy wierzą w zwycięstwo w walce Szpilka – Wilder zastanawiają się jak Polak mógłby pokonać Amerykanina, który jest zdecydowanym faworytem na papierze. Oto opinie jakie pojawiły się w mediach od czasu ogłoszenia walki.

Trener Ronni Shields docenia pełne zaangażowanie Artura na treningach i twierdzi, że Szpilka wygra z Deontayem Wilderem: – To nasze podstawowe założenie podczas sparingów – bijesz, nie trafiasz, leci bomba od Artura.(…) Artur będzie bił na korpus więcej niż wszyscy inni, bo jak patrzysz na walki Deontay’a, to ręce są wysoko – zapowiada w rozmowie z Przemysławem Garcarczykiem na ringpolska.pl.

Dla boxingnewsonline.net nowy trener Polaka mówił na co głównie będzie zwracał uwagę Szpilce: – Musimy być lepsi w każdym elemencie. W wymianie musimy być pierwsi, mieć pewność, że trafimy jako pierwsi. Musimy być też sprytniejsi. Pokazać coś innego niż wcześniejsi rywale, którzy tylko czekali.

Również były trener Artura Szpilki, Fiodor Łapin radzi swojemu dawnemu podopiecznemu: – Ja bazowałbym na pracy nóg. Nie mówię o uciekaniu, ale o zmianach dystansu, zmuszeniu Wildera, żeby przestał trafiać, bo tu jest szansa wejścia w tempo i zaskoczenia Amerykanina – mówi dla ringpolska.pl.

O wartościowej pracy trenera Shieldsa jest przekonany Maciej Sulęcki, który razem ze Szpilką wystąpi 16 stycznia w Barclays Center w Nowym Yorku:

– Szpilka ma doskonały narożnik, który na pewno świetnie go ustawi taktycznie do tej walki. Wilder nie jest żadnym wirtuozem. Ma siłę, warunki fizyczne, ale szybkościowo Szpilce delikatnie ustępuje.  Zastanawiam się, jak Szpilka poradzi sobie z gabarytami Wildera i jak się zachowa po pierwszej czystej bombie. Jeżeli ustoi albo nie zablokuje się po takim ciosie, to powinniśmy mieć pierwszego mistrza świata wagi ciężkiej – powiedział Maciej Sulęcki dla ringpolska.pl.

ru-1-r-640,0-n-2197369ULL1Szpilce kibicuje również jego dawny wróg, czyli Krzysztof Zimnoch. To właśnie on pokonał Deontaya Wildera w czasie amatorskich mistrzostw świata w Chicago w 2007 roku. Jego rada może okazać się bezcenna:

– Z Wilderem powinno się walczyć w drugie tempo, jak Głowacki z Huckiem. Z Amerykanina nie trzeba wyciągać ciosów, bo on sam zadaje ich dużo, robi to trochę chaotycznie. Jeśli Szpilka będzie potrafił unikać jego prawej ręki, schodząc w swoją lewą stronę i trafiać lewym prostym albo lewym sierpowym, to ma duże szanse na wygranie tej walki, nawet przed czasem – twierdzi Krzysztof Zimnoch w wypowiedzi dla ringpolska.pl.

Zapytany przez RingBlog.pl Grzegorz Proksa – były mistrz Europy i pretendent do tytułu mistrza świata wagi średniej jakim sposobem Szpilka może wygrać z Wilderem odpowiedział: – Agresywnie, ruchliwie, blok, szybka kombinacja i serie góra dół.

W rozmowie z Przeglądem Sportowym wskazówki daje także prospekt wagi ciężkiej Anthony Joshua:

– Jak Artur powinien walczyć z Wilderem? Przede wszystkim powinien dużo balansować tułowiem i głową. (…) Polak nie powinien starać się „wyboksować” Deontay’a, bo on ma długie ramiona i walka na dystans jest jego domeną. W nim trafia często i gęsto. Szpilka musi być bardzo ruchliwy i obniżać pozycję. Walczyć w stylu Mika Tysona.

A jaką receptę ma sam zainteresowany. Podobną jak trenerzy i jego koledzy:

– Trzeba będzie wywierać presję, ale nie taką za podwójną gardą, tylko pracą na nogach no i dużo ciosów na korpus – powiedział Artur Szpilka dla polsatsport.pl.

Dla ringpolska.pl Polak dodał: – Wilder jest otwarty, ja będę chciał wywierać presję, wchodzić do półdystansu, bić kombinacjami, ale zobaczymy…

Walka Wilder – Szpilka już 16 stycznia. Jak można przeczytać Polak nie stoi na straconej pozycji. Dodatkowo eksperci bokserscy i dziennikarze przyznają, że Szpilka będzie najtrudniejszym rywalem od chwili zdobycia pasa przez Wildera. Problem może sprawić również Amerykaninowi odwrotna pozycja Artura.

Miejmy więc nadzieję na wspaniałą noc dla polskiego boksu i pierwszego mistrza świata wagi ciężkiej dla Polski.

Źródła: ringpolska.pl, Przegląd Sportowy, polsatsport.pl, boxingnewsonline.net

Opublikowane przez:

4 komentarze

 1. 9 stycznia 2016

  wiem, że trochę nie na temat, ale coraz tu ładniej 🙂

  • RingBlog
   11 stycznia 2016

   Staram się. Dzięki 😉

 2. volt
  8 stycznia 2016

  Doczekać się nie mogę tej gali. Jestem troszkę sceptyczny co do wygranej Polaka, ale przy walce Głowackiego też byłem 🙂 Artur liczymy na Ciebie!!!

 3. Lechu
  8 stycznia 2016

  To będzie świetna gala dla polskiego kibica. Jest Kownacki, Sulęcki. Poza tym walka o pas IBF pomiędzy Martinem i Głazkowem. Co do Artura, to nie odbieram mu szans. Realnie patrząc na obu pięściarzy, chciałoby się powiedzieć, że Wilder rozjedzie Szpilkę, ale w pamięci mam kilku zawodników, których również skreślano na starcie, a oni pokazali jaja i kawał boksu i wygrali. Trzymam zatem kciuki za naszych!

Brak możliwości komentowania.